Som många andra nydaningar föddes idén till Squeeze av en tillfällighet. Under arbetet med en helt annan form tappade Lena Bergström kontrollen över det glödheta, sega glaset så att det uppstod en asymmetrisk inbuktning. Det skenbara misslyckandet vändes till sin motsats, och blev inspirationen till Squeeze - och nu görs samma process högst medvetet. De klämda linjerna bryter symmetrin, och bidrar samtidigt med en tydlig funktion: blombuketten du ställer i vasen hålls ihop. Den står samlad istället för spretande, även med bara några enstaka stjälkar. Serien från 1997 återlanserades 2020 och finns i ett flertal färgställningar och storlekar.
Orrefors är ett småländskt designföretag med formgivning och tillverkning av högkvalitativt bruks- och konstglas. Dom utvecklar, producerar och säljer ett brett bruks- och konstglassortiment för såväl privat som offentligt bruk. Orrefors är Nordens största glasbruksgrupp med en historia som sträcker sig tillbaka till 1742.
| Artikelnummer | 6562032 |
| Material | Kristallglas |
| Designer | Lena Bergström |
| Serie | Squeeze |
| Vikt | 3.1 kg |
| Bredd | 22.8 cm |
| Höjd | 50 cm |
| Tvättråd | Handdisk |
| Ursprungsland | PL |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
Vi på TNF har många års erfarenhet av profilreklam och i den djungel med 100 000-tals olika profilprodukter att välja bland så det kan ofta vara svårt att hitta rätt i profilprodukter utan professionell hjälp så ni får rätt produkt till rätt pris.
Det finns många klassiker inom presentreklam och profilkläder att välja på som exempelvis t-shirts, jackor, golfbollar, pennor, paraplyer som alltid kommer att vara bra profilreklam men för att hitta det som sticker ut är inte så lätt i det enorma utbud som finns och där kommer vi in i bilden och vi hjälper gärna till med att guida er rätt för att ni ska få den profilreklam som passar just ert företag.
För att kunna hjälpa er på bästa sätt så underlättar det om vi får information om hur er logo ser ut och vad ni har för budget samt vilken er målgrupp är. Därefter så kan vi snabbt återkoppla med förslag på olika profilprodukter som passar just ert företag.
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |