Kappa är en serie vaser formgivna av Mimmi Blomqvist för Kosta Boda. Serien är munblåst i form och har fått sitt namn efter den bubbla, eller kappa, som väller över formens kant vid tillverkningen. Det är också kappan som har inspirerat till vasernas vackra bulliga form. Vaserna finns i olika storlekar och skiftande utförande - inklusive cirkulärt glas där spillglas från produktionen återanvänds i tillverkningen. De cirkulära vaserna i serien skiftar därför i nyanser från blått till grönt, vilket i kombination med de små bubblorna gör varje vas unik. Kappa lanserades 2021 och är på samma gång en hyllning till glasets hantverksmässiga historia och designad för en hållbar framtid.
Kosta Boda är ett av världens främsta varumärken inom glas och glaskonst. Teknik och känsla har förfinats i hjärtat av Smålands skogar ända sedan 1742. Deras glas är färgstarka, modiga, underfundiga och provocerande. Det sticker ut och tar för sig. Kosta Boda är sann passion.
| Artikelnummer | 7042400 |
| Material | Glas |
| Designer | Mimmi Blomqvist |
| Serie | Kappa |
| Vikt | 0.39 kg |
| Bredd | 9.5 cm |
| Höjd | 9.8 cm |
| Längd | 9.5 cm |
| Tvättråd | Torka med mjuk trasa |
| Ursprungsland | TH |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 0 |
Vi på TNF har många års erfarenhet av profilreklam och i den djungel med 100 000-tals olika profilprodukter att välja bland så det kan ofta vara svårt att hitta rätt i profilprodukter utan professionell hjälp så ni får rätt produkt till rätt pris.
Det finns många klassiker inom presentreklam och profilkläder att välja på som exempelvis t-shirts, jackor, golfbollar, pennor, paraplyer som alltid kommer att vara bra profilreklam men för att hitta det som sticker ut är inte så lätt i det enorma utbud som finns och där kommer vi in i bilden och vi hjälper gärna till med att guida er rätt för att ni ska få den profilreklam som passar just ert företag.
För att kunna hjälpa er på bästa sätt så underlättar det om vi får information om hur er logo ser ut och vad ni har för budget samt vilken er målgrupp är. Därefter så kan vi snabbt återkoppla med förslag på olika profilprodukter som passar just ert företag.
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |