Åsa Jungnelius skulptur Mother of Pearl har blivit en klassiker som presenterats i olika sammanhang och skalor i hennes konst. Nu finns venussnäckan tillgänglig i form av ett mindre objekt i Kosta Boda Artist Collection. -Det är en liten skulptur som formas unikt i det varma glaset i hyttan-, säger Åsa Jungnelius. -Också snäckan handlar om hålrummets kraft. Jag älskar själva pärlan som omsluts av venussnäckan - en essens av materialet glas. Den optiska effekten gör att du ser världen upp och ned vilket ger dig tillträde till ett perspektivbyte.- Mother of Pearl är gjuten i grafitform, där färgen hälls i skopan. Mönstret skapas individuellt av formen. Den glasklara pärlan är handskulpterad och delarna sammanfogade varmt i hyttan. -Det är ett verk som också handlar om min djupa kärlek till glaset, hantverket, blåsandet, historien, traditionen, bruket,- säger Åsa Jungnelius.
Kosta Boda är ett av världens främsta varumärken inom glas och glaskonst. Teknik och känsla har förfinats i hjärtat av Smålands skogar ända sedan 1742. Deras glas är färgstarka, modiga, underfundiga och provocerande. Det sticker ut och tar för sig. Kosta Boda är sann passion.
| Artikelnummer | 7480048 |
| Designer | Åsa Jungnelius |
| Serie | Mother of Pearl |
| Vikt | 1.5 kg |
| Bredd | 17.5 cm |
| Höjd | 11.5 cm |
| Längd | 15.5 cm |
| Tvättråd | Torka med mjuk trasa |
| Ursprungsland | SE |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
Vi på TNF har många års erfarenhet av profilreklam och i den djungel med 100 000-tals olika profilprodukter att välja bland så det kan ofta vara svårt att hitta rätt i profilprodukter utan professionell hjälp så ni får rätt produkt till rätt pris.
Det finns många klassiker inom presentreklam och profilkläder att välja på som exempelvis t-shirts, jackor, golfbollar, pennor, paraplyer som alltid kommer att vara bra profilreklam men för att hitta det som sticker ut är inte så lätt i det enorma utbud som finns och där kommer vi in i bilden och vi hjälper gärna till med att guida er rätt för att ni ska få den profilreklam som passar just ert företag.
För att kunna hjälpa er på bästa sätt så underlättar det om vi får information om hur er logo ser ut och vad ni har för budget samt vilken er målgrupp är. Därefter så kan vi snabbt återkoppla med förslag på olika profilprodukter som passar just ert företag.
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |